Saveti
Cveće kao ukras: Kako osušiti buket i produžiti mu vek
Mnogi od nas se dive buketu sušenog cveća, stoga evo nekoliko saveta kako da dođete do takvog buketa i na koji način da osušite cveće, a da i dalje bude lepo.
Uvek je lepo videti buket cveća na stolu u trpezariji ili dnevnoj sobi, ali uvek nas rastuži kada buket krene da vene i kada se vidi da mu prolazi lepota. Ukoliko je neki buket cveća bio i više nego prelep potrebno je uraditi nekoliko koraka kako bi i dalje taj isti buket mamio uzdahe i bio lep. Mnogi od nas se dive buketu sušenog cveća, stoga evo nekoliko saveta kako da dođete do takvog buketa i na koji način da osušite cveće, a da i dalje bude lepo.
Tehnika sušenja cveća
Postoji nekoliko tehnika sušenja cveća. Neke su namenjene profesionalcima, ali ima i tehnika koje mogu primeniti i laici. Leto je idealan period za sušenje cveća, ali ipak, ako dobijete neki lep buket cveća u zimskom periodu, osušite ga i na taj način će taj prelepi buket cveća postati večan i uvek prisutan u vašem životu kao i trenutak kada ste buket tog cveća dobili na poklon. Za sušenje cveća može da posluži bilo koje cveće, pod uslovom da nije ubrano posle kiše. Ukoliko berete cveće pre svega namenjeno za sušenje, odaberite biljke koje nisu potpuno procvetale. Osim toga, važno je da odaberete i pravi način za sušenje cveća.
Cveće u vazduhu
Najjednostavniji način za sušenje cveća za večni buket, svakako je sušenje na vazduhu. Prelep buket sušenog cveća ćete dobiti kada uberete cveće i tada od ubranih biljaka napravite manje bukete, i pazite da cveće ne bude pregusto raspoređeno. Vodite računa o tome da mesto sušenja bude suvo, toplo i udaljeno od direktne sunčeve svetlosti koja može da ošteti boju na cvetovima. Ne preporučuje se da se cveće suši u kuhinji, je usled kuvanja nastaje para i vlaga koja otežava proces sušenja. Prilikom sušenja potrebno je da buket bude okrenut naopako, tako da slobodno visi. Kako bi sušenje bilo što uspešnije neophodno je da cveću obezbedite strujanje vazduha sa svih strana, što znači da ne sme da bude okačeno na zid ili naslonjeno na nešto. Ukoliko imate mogućnost da kupite kristale silikonskog gela, cveće poređajte po dasci, prekrijte kristalima i ostavite da se suši nekoliko dana
Cveće u rerni
Još jedna od tehnika kojom možete da osušite cveće i buket u kome se cveće nalazilo i da duže ostane u vašem domu je sušenje u rerni. Ovo je nešto brži proces sušenja cveća i zato se smatra idealnim za one koji nemaju strpljenja da čekaju nekoliko dana. Potrebno je da cveće poređate i raširite na papir za pečenje. Kada rernu podesite i zagrejete na najnižu temperaturu ubacite cveće i ne zatvarajte vrata do kraja. Potrebno je da vrata rerne budu blago otvorena. Nakon jednog sata sušenja, proverite cveće i po potrebi prevrnite. Na osnovu boje cveća pazite da se biljke ne presuše.
Cveće u mikrotalasnoj
Sušenje cveća u mikrotalasnoj se može nazvati i instant efektom. Proces sušenja cveća u mikrotalasnoj se odvija tako što stavljate cveće, biljke pojedinačno između dva lista kuhinjskog papira, ubrusa. Stavite cveće u mikrotalasnu i uključite je na slabiju temperaturu na period od jednog minuta. Po završetku proverite boju i cveće, pa postupak ponovite još dvadeset sekundi. Nadamo se da će vam bar jedna od predstavljenih tehnika biti od koristi i da ćete uspeti sušenjem buketa da sačuvate lepotu istog kao i uspomene na trenutak i povod zbog koga ste ga dobili.