Saveti
Reagujte na vreme: osvezite I zastitite Vase drveno carstvo
Dolaskom lepseg vremena konacno mozete biti vise napolju i uzivati u letu.
Dolaskom lepseg vremena konacno mozete biti vise napolju i uzivati u letu. Ipak, treba misliti I na sve one probleme koje su prouzrokovali protekli hladni I kisni dani, niske temperature, ali I insekti poput mrava, larvi i crva. Govorimo o ostecenju drvenih povrsina, pa tako verovatno uocavate ovaj problem na ogradi, bastenskoj garnituri, cak I letnjikovcu.
Sve što je od drveta, potencijalno je ugrozeno, a na Vama je da reagujete na vreme I zastitite ih. Ovo Vam nece oduzeti puno Vaseg dragocenog vremena, a I vredi se potruditi kako biste spasili svoje ,,drvene lepote” u dvoristu. Ovim cete I ustedeti, ako gledamo na duze staze, jer ipak bolje spreciti nego leciti I još gore praviti novo. Ovim cete pokazati sebi I drugima sta sve mozete uciniti.
Ne treba Vam puno (boje za drvo, smirgla, cetke...)
Posto ste se upoznali sa novonastalom situacijom I uocili sva ostecenja, vreme je da se pobrinete za ovaj problem. Na primeru letnjikovca videcete kako to treba da izgleda.
Pripremite povrsinu tako što cete je osmirglati (blago) smirglom. Za ovaj korak ce Vam biti neophodna smirgla fine granulacije. Nju kao I boje za drvo cete pronaci u nekoj od obliznjih prodavnica boja I lakova.
Posto je osmirglana, ocistite povrsinu od nakupljene prasine. Mozete to uciniti pomocu metlice ili cetke.
Ovaj korak cini lakiranje. Dobro procitajte uputstvo na kantici boje koju cete koristiti I dobro promuckajte boje (time ce se pigmenti boje u laku jednako rasporediti). Najbolje je da konsultujte prodavca oko potrebne kolicine boje za drvo. Obratite paznju I na kvalitet, jer ona ipak treba da zastiti letnjikovac od svih spoljasnjih uticaja. Sto se izbora boje tice, mozete koristiti bezbojnu, ali I neku drugu, poput: crvene, narandzaste, braon, cak I zelene. Ove boje za drvo ce dodatno naglasiti njegovu teksturu, tako da ce sam letnjikovac izgledati jos dekorativnije. Nanesite boju dva puta, s tim sto posle prvog premaza treba da ostavite taj sloj da se fino osusi (negde od 6 do 12 sati). To uostalom mozete videti I na uputstvu. Obavezno koristite rukavice, jer se fleke od boje jako tesko skidaju.
Ostaje Vam samo da pustite da se sve dobro osusi I Vas posao je gotov.
Ovim ste uspesno zastitili Vas letnjikovac bar dve do tri sezone. Ako niste sigurni u sebe, mozete za pocetak da isprobate ovo na nekim manjim povrsinama poput npr. stolicice.
Dodatni saveti oko boje za drvo
Idealno bi bilo da se u ovakav posao upustite tek kad Vam vremenski uslovi to dozvole, jer za samu postojanost I kvalitet boje je bitno da radite u uslovima gde je prisutno sto manje vlage. Kada budete ponavljali posle nekog vremena ovaj postupak, trebalo bi da upotrebite boju istog proizvodjaca na istoj bazi, jer se I one medjusobno razlikuju (postoje na uljanoj, vodenoj, akrilnoj I nitro). Jako je bitno da ne mesate razlicite baze. Na kraju, setite se I ovog: razlika u ceni moze biti mala, ali u kvalitetu je ona ipak znacajna.