Tekstovi
Kupatilski nameštaj može da se postavi prema filozofiji feng šui
Da li ste ikada poželeli da sopstveno domaćinstvo uredite prema pravilima drevne mudrosti poznatije kao feng šui? Ako jeste, mogli ste da primetite da se uputstva za uređenje doma mahom svode na uređenje ulaza u stan (ili kuću), dnevni boravak ili spavaću sobu.
Reč je o skraćenim verzijama koje su primenjive na najviše različitih prostora. Ali ono što se prećutkuje u tim uputstvima za mase jeste da je feng šui važno mesto dao mokrom čvoru, čak važnije od položaja figurica o kojima ste najviše čitali u kratkim uputstvima za uređenje po feng šuiju. Mokri čvorovi se nalaze u kuhinji i kupatilu, kao i u dvorištu ako imate kuću i česmu u bašti. Kada je reč o kupatilu, tu je najvažniji kupatilski nameštaj.
Kao i u ostalim prostorijama, važno je da kupatilski nameštaj ne bude glomazan i da ne zaustavlja protok energije od vrata do prozora. Tačnije, kupatilski nameštaj treba da bude pravljen od laganih materijala i da bude vazdušastih dezena. Nije poželjno da kupatilski nameštaj ili kupatilski aksesoari pokazuju detalje vode ili mora jer feng šui kaže da dupliranje elemenata oduzima energiju drugim elementima. Zato je poželjno kombinovati srodne, ali različite elemente – kupatilski nameštaj može da bude dekorisan zelenilom ili ptičicama, ali ne mehurićima i ribicama.
Lagani kupatilski nameštaj
Kupatilski nameštaj se inače pravi od laganih materijala poput medijapana ili univera, koji su najlakši za održavanje i naknadnu obradu ako je potrebna. Takođe, kupatilski nameštaj napravljen od ovih materijala lepo se ukrašava – na takav kupatilski nameštaj lako se lepe fabrički urađeni dezeni, ali i ako poželite sami da dekorišete sopstveni kupatilski nameštaj, moći ćete to da učinite, više puta, bez tragova lepaka i oštećenja. Feng šui propisuje da se neki ukrasi bolje primaju u prostoru nego neki drugi, ali takođe postoji preporuka da u prostoru uvek postoji nešto lično – detalj koji će vaš kupatilski nameštaj učiniti samo vašim i prepoznatljivim.
Vodovod i kupatilski nameštaj
U kupatilski nameštaj ne spadaju samo ormarići, već i police i slični ugradni elementi. Kupatilski nameštaj ne bi smeo da ometa protok vode, već treba, naprotiv, da pomogne lakoću interakcije vode sa prostorom. To znači da kupatilski nameštaj ne treba da zaklanja česmu ili tuš od prozora ili da viseći element (koji takođe spada u kupatilski nameštaj) ne treba da se nadvija nad lavaboom, već da bude uvučen u odnosu na česmu i lavabo.
Teškoće u uređenju kupatila po feng šuiju prestaju kada isplanirate svoj kupatilski nameštaj. Kada postoji organizacija prostora unutar kupatila, lako je manevrisati elementima koji čine kupatilski nameštaj. Dakle, stvari u kupatilu će biti uredne ako su podeljene na manje celine, a kupatilski nameštaj planirajte po feng šuiju tako da njegovi elementi ne ometaju jedan drugog, kao i da ne sprečavaju protok vode i vazdiha tamo gde je planirano. Kupatilski nameštaj može da bude samo deo uređenja vašeg prostora, ali kupatilski nameštaj takođe može da bude snažan saveznik u uređenju doma prema suštinskim pravilima filozofije koja se na svim svetskim jezicima naziva feng šui.