Tekstovi
Rasveta ulepšava enterijer
Rasveta ima više značenja u modernoj arhitekturi – osim osvetljavanja, uloga joj je i dekoracija prostora svetlosnim efektima i dizajnom rasvjetnih tela te mogućnost praktičnog rukovanja i održavanja. Iako se različiti svetlosni efekti češće koriste u javnim i poslovnim objektima, mesto gde ćete ih najintenzivnije osetiti i uživati u njima je upravo enterijer Vašeg doma.
Načini rasvete u enterijeru
Načini rasvete mogu biti različiti, a svakako se bitno razlikuje organizacija rasvete u radnim prostorima od onih koji npr. služe isključivo za odmaranje i opuštanje. Najbolji izbor je organizacija rasvete koja može funkcionisati fleksibilno i multifunkcionalno, a to znači spoj različitih vrsta rasvetnih tela kojima ćete u datom trenutku iskoristiti ono najbolje za postizanje prave atmosfere ili efekta.
Svaka prostorija stana ili kuće može dobiti novu dimenziju svetlosnim efektima. Postavljanje centralne rasvete u većini prostorija je vrlo praktično rešenje, koje uz odabir efektnog lustera, diskretne plafonjere ili nekog drugog elementa daje željeni efekt, a to je jaka osvetljenost prostora. Nužno je potrebna u kuhinji kod radnih ploča, trpezariji, kupatilu, radnim prostorima, ulaznom delu, dečijoj i dnevnoj sobi.
Rasveta u hodnicima
Hodnike možete obogatiti indirektnom ili tačkastom rasvetom postavljenom u spušteni plafon ili dobro dizajniranom zidnom lampom sa ili bez senila.
Rasveta u kuhinji
Kuhinjsku rasvetu organizujte kao multifunkcionalnu te osim jake centralne, postavite rasvetu uz radne ploče. Ukoliko je povezana sa trpezarijom i dnevnom sobom, možete se poigrati različitim plafonskim svetlosnim efektima koji će u određenim trenucima biti jedini izvor osvetljenja celog prostora i na taj način omogućiti intimniju atmosferu dnevne sobe.
Rasveta u kupatilu
Kupatilo, uz nužnu dobru osvetljenost celog prostora, a posebno umivaonika sa ogledalom, pruža mogućnosti diskretnije rasvete kade kako bi trenuci opuštanja u njoj bili upotpunjeni svetlosnim efektima.
Rasveta u dečijoj sobi
Dečije sobe trebaju biti dobro i ravnomjerno osvetljene. Radni stoltreba dodatno osvetliti, npr. zglobnom pomičnom rasvetom , a pokoja lampa uz krevet ili fotelju za čitanje je takođe preporučljiva.
Rasveta u spavaćoj sobi
Spavaće sobe trebaju imati prijatnu intimnu atmosferu, koja se može postići različito postavljenim lampama u prostoru, a idealno je omogućiti njeno podešavanje iz postelje.
Rasveta dnevne sobe
Rasvjeta dnevne sobe pruža najviše kreativnih mogućnosti, možete se poigrati efektima koje će stvoriti lampe različitog tipa i oblika te jačine i boje svetlosti, zatim rasvetom ugrađenom u plafon, pod ili elemente nameštaja s direktnim ili indirektnim odsjajem, postizanje efekata s rasvetom akvarijuma, staklenih pregrada, svetlećih panoa u prostoru te poigravanje efektima vanjske rasvjete, koji se doživljvaju i osećaju i u unutrašnjem prostoru.
U svakom slučaju, mogućnosti su bezgranične, a osećaji koji se pobuđuju opuštajući. Ukoliko niste sami dovoljno vešti ili kreativni, potražite pomoć arhitekata ili specijalizovanih radnji, koji će svetlosnim efektima Vaš prostor učiniti čarobnim...
I na kraju da napomenemo, da je 01.09. u Beogradu otvoren četvrti festival "Beograd svetlosti "o kome možete čitati u posebnoj vesti. U sklopu festivala u galeriji kulturnog centra Grad je otvorena izložba "Sjajna srpska scena" u okviru koje su pored ostalih izložene i zanimljive lampe dizajnerke Suzane Gigić iz kolekcije "Lampe pričaju priču".
Sve ove lampe iz njenog dosadašnjeg kreativnog rada možete videti ovde.